Vyšetrenie laktózovej intolerancie

02.01.2021

Laktózová intolerancia - čiže neznášanlivosť mliečneho cukru je veľmi časté ochorenie vyskytujúce sa v každom veku, pričom sa nejedná o alergické ochorenie. Je spôsobená nedostatočnou funkciou alebo tvorbou enzýmu - LAKTÁZY, ktorý trávi mliečny cukor - laktózu.

K prejavom laktózovej intolerancie patria: kyslo zapáchajúce hnačky, kolikovité bolesti brucha, nafukovanie, zvýšená plynatosť; u dojčiat je to celkové neprospievanie, úbytok na hmotnosti. Príznaky sa objavujú 30-120 minút po požití mlieka.

Laktózová intolerancia môže byť prechodná alebo trvalá. Prechodná môže nastať pri narušení črevnej mikroflóry. Trvalá vyžaduje doživotnú diétu. Napriek tomu, že laktózová intolerancia sa vyskytuje v každom veku, je viac typická pre dospelosť. 

Intoleranciu laktózy môžeme zistiť pomocou analýzy dychu po požití laktózy (tzv. vodíkový dychový test) prístrojom Gastrolyzer®. Podstata testu spočíva v tom, že pri kvasení mliečneho cukru sa tvorí vodík, ktorý sa v čreve vstrebáva a je vydychovaný pľúcami. 

Test prebieha v niekoľkých meraniach v rôznych časových intervaloch. Pacient sa nadýchne a zadrží dych na cca. 15 sekúnd (podľa možnosti), následne vydýchne pomocou antibakteriálneho náustku do prístroja. U malých detí sa meria vodík pri kontinuálnom dýchaní cez masku, nie je nutné zadržiavať dych. Potom pacient vypije tekutinu s obsahom laktózy a následne sa v presne stanovených intervaloch meria koncentráciu vodíka vo vydýchnutom vzduchu. Celkový čas vyšetrenia je 120 až 180 minút (zvyčajne 120 minút).

U pacientov s laktózovou intoleranciou sa koncentrácie vodíka začínajú zvyšovať cca. po 90 minútach, kedy sa nestrávená laktóza dostáva do hrubého čreva. 

Pred vyšetrením je potrebné dodržiavať režimové opatrenia, o ktorých je pacient informovaný pred vyšetrením. Vyšetrenie je možné realizovať u detí aj dospelých. Výsledok máte k dispozícií hneď po vyšetrení + konzultácia ohľadom diétnych opatrení. 

Objednať na vyšetrenie sa môžete v sekcii eslužby. Termín max. do 1 mesiaca.

Kompletná cena vyšetrenia je 30 eur - vrátane testovacieho roztoku a antibakteriálneho filtra.

Príprava pred vyšetrením:

- Po dobu 4 týždňov pred vyšetrením neužívať antibiotiká a nepodstúpiť kolonoskopiu a podobné vyšetrenia

- Po dobu 1 týždňa pred vyšetrením neužívať laxatíva a lieky ovplyvňujúce konzistenciu stolice, ani výživové doplnky na báze fruktózy a laktózy

- Najmenej deň pred vyšetrením (pri pacientoch so zápchou a možným spomalením priechodnosti tráviaceho traktu počas 2-3 dní) držať nasledovnú diétu:

Nejesť pomaly stráviteľné jedlá (fazuľu, jedlá obsahujúce prevahu vlákniny), mlieko a mliečne výrobky, obilniny, orechy, ovocie a zeleninu. Nekonzumovať potraviny a nápoje so zvýšeným obsahom fruktózového (kukuričného) sirupu.

Počas tohto obdobia sa odporúča jesť malé porcie, ryby a hydinu, ryžu, vajcia, piť vodu.

- 12 hodín pred vyšetrením nejesť žiadne jedlá, nepiť tekutiny (okrem vody), nekonzumovať alkohol, nežuť ani žuvačky, cukríky. Úplne sa zdržať akejkoľvek konzumácie, okrem čistej vody.

- Pacient sa na vyšetrenie dostaví ráno, nalačno, pri dodržaní hore uvedených podmienok. Doma pred vyšetrením si je potrebné umyť zuby, ale nie neskôr ako 2 hodiny pred vyšetrením. 2 hodiny pred vyšetrením už nespať, nefajčiť ani necvičiť

- Pacient ráno pred vyšetrením nemá brať žiadne predpísané lieky, ale je potrebné ich vziať na ranné vyšetrenie so sebou, užije ich po vypití roztoku.

- Najmenej 1 minútu pred vyšetrením sedieť v úplnom kľude a pokojne dýchať

UPOZORNENIE: Pokiaľ sa precízne nedodržujú uvedené zásady, senzitivita a špecificita testu môže klesnúť až pod 60%.