Vyšetrenie laktózovej intolerancie

02.01.2021

Laktózová intolerancia - čiže neznášanlivosť mliečneho cukru je veľmi časté ochorenie vyskytujúce sa v každom veku, pričom sa nejedná o alergické ochorenie. Je spôsobená nedostatočnou funkciou alebo tvorbou enzýmu - LAKTÁZY, ktorý trávi mliečny cukor - laktózu.

K prejavom laktózovej intolerancie patria: kyslo zapáchajúce hnačky, kolikovité bolesti brucha, nafukovanie, zvýšená plynatosť; u dojčiat je to celkové neprospievanie, úbytok na hmotnosti. Príznaky sa objavujú 30-120 minút po požití mlieka.

Laktózová intolerancia môže byť prechodná alebo trvalá. Prechodná môže nastať pri narušení črevnej mikroflóry. Trvalá vyžaduje doživotnú diétu. Napriek tomu, že laktózová intolerancia sa vyskytuje v každom veku, je viac typická pre dospelosť. 

Intoleranciu laktózy môžeme zistiť pomocou analýzy dychu po požití laktózy (tzv. vodíkový dychový test) prístrojom Gastrolyzer®. Podstata testu spočíva v tom, že pri kvasení mliečneho cukru sa tvorí vodík, ktorý sa v čreve vstrebáva a je vydychovaný pľúcami. 

Test prebieha v niekoľkých meraniach v rôznych časových intervaloch. Pacient sa nadýchne a zadrží dych na cca. 15 sekúnd (podľa možnosti), následne vydýchne pomocou antibakteriálneho náustku do prístroja. U malých detí sa meria vodík pri kontinuálnom dýchaní cez masku, nie je nutné zadržiavať dych. Potom pacient vypije tekutinu s obsahom laktózy a následne sa v presne stanovených intervaloch meria koncentráciu vodíka vo vydýchnutom vzduchu. Celkový čas vyšetrenia je 120 až 180 minút (zvyčajne 120 minút).

U pacientov s laktózovou intoleranciou sa koncentrácie vodíka začínajú zvyšovať cca. po 90 minútach, kedy sa nestrávená laktóza dostáva do hrubého čreva. 

Pred vyšetrením je potrebné dodržiavať režimové opatrenia, o ktorých je pacient informovaný pred vyšetrením. Vyšetrenie je možné realizovať u detí aj dospelých. Výsledok máte k dispozícií hneď po vyšetrení + konzultácia ohľadom diétnych opatrení. 

Objednať na vyšetrenie sa môžete TU. Termín max. do 1 mesiaca.

Kompletná cena vyšetrenia je 33 eur (vrátane testovacieho roztoku, antibakteriálneho filtra a konzultácie).